TOPlist
zářijové čísloJsi 663914. návštěvník.
Tento den 107.

Další číslo
12. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
20 dnů !!!

Král kvízů
Uzávěrka
154.kola (listopad)
je 1.12.2018

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Tibor.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:7/2012
Rubrika:Téma
Autor:Zbyněk Pavienský
Název:Cestování
Článek:Zastavte se a položte ucho na zem. Pokud uslyšíte zvuk hornických kladívek dobývajících stříbrnou rudu a tiché kroky permoníků, jste pouze na jednom místě v Čechách, a to v Kutné Hoře.

Kutná hora

Kutná Hora je staré historické město, které nabízí cestovateli hned několik zajímavostí. Můžete navštívit cistrerciácký chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci, který byl do doby dostavení katedrály svatého Víta v Praze největším kostelem v Čechách. Kousek od chrámu leží malý, snadno přehlédnutelný kostelík s velice zajímavým, ale morbidním obsahem. Možná už tušíte, že mám na mysli sedleckou Kostnici, kde jsou k výzdobě kaple použity pozůstatky asi čtyřiceti tisíc osob. Na tomto místě si každý uvědomí, že prach jsme a do prachu se zase navrátíme. Abyste přišli na veselejší myšlenky, můžete navštívit muzeum stříbra a vybavit se svítilnou, helmou a hornickou halenou s kápí, takzvanou perkytlí, a navštívit část původního středověkého dolu. A kdybyste v podzemí měli strach, můžete navštívit nádherný gotický chrám svaté Barbory, ochránkyně horníků.


Krumlov

Jedete krajinou, nic netušíte, najednou vyjedete na kopec a před vámi se otevře údolí s perlou uprostřed. Touto perlou obklopenou ze tří stran řekou Vltavou je prastarý Český Krumlov.

Město bylo postaveno na bezpečném místě obklopeném vodou a velice rychle se rozrostlo. Ovšem v okamžiku, kdy obsadilo celý poloostrov se jeho růst zastavil a díky tomu nám dodnes zůstalo ve své středověké podobě. Po Praze je Český Krumlov určitě druhým nejzajímavějším městem v Čechách a v létě se v něm snadněji domluvíte japonsky a anglicky než česky. Městu plnému nádherných domů a křivolakých uliček korunuje ohromný hrad. Zvukovou kulisu městu dodává ze tří stran řeka Vltava. Na jejích březích si můžete v pohodě půjčit člun nebo raft, sjet si pár jezů a na druhé straně města čluny zase vrátit.
Kousek od Českého Krumlova se nacházejí dva významné cisterciácké kláštery – Zlatá Koruna a Vyšebrodský klášter. Zlatá Koruna získala svůj název od velmi vzácné relikvie, totiž od jednoho trnu z Kristovy koruny, který získal král Ludvík IX. během křížových výprav. Ve Vyšebrodském klášteře se dochovala unikátní sbírka filozofické a teologické literatury, což ocení jistě mnozí ministranti :-), a mimo jiné i sbírka Biblí ve čtyřiceti jazycích.


Adršpašské skály

Všude leží drobný jemný písek, který se vám za chviličku dostane do bot, takže ho musíte neustále vyklepávat. A když od bot zvednete hlavu vzhůru zjistíte, že stojíte uprostřed vysokánských mlčenlivých obrů. Obrů, kteří za trest zkameněli a proměnili se ve skalní věže.

No, geolog by jistě vysvětlil vznik Adršpašských skal trochu jinak, ale výsledek by byl stejný. Na severu východních Čech, při hranicích s Polskem leží nádherné skalní město plné úzkých chodeb a studených průchodů. Je to ráj skalních horolezců, kteří beze strachu zdolávají vysoké kamenné homole. Ale je to i ráj turistů, neboť skalním městem vede krásná poznávací trasa.

Baťův kanál

Přáli byste si vést svoji bárku po vlnách, spát na lodi a nechat se ukolébat houpáním vln? Nic nemožného, stačí zajet na Jižní Moravu, půjčit si hausbót a vyrazit na Baťův kanál na řece Moravě.

Baťův kanál byl vytvořen v minulém století a je dlouhý 53 kilometry. Některé úseky vedou řekou Moravou, jinde uměle vyhloubenými úseky. Celkově je splavný od Kroměříže po Hodonín. Můžete si zde půjčit hausbót, tedy dům na lodi a několik dní strávit na klidně plynoucím toku řeky nebo si půjčit kánoi a projet se mezi ostrůvky a zátočinami mezi písečnými plážemi, kde hnízdí čápi, volavky a bobři si dodnes staví své důmyslné hráze. A kdyby vás snad ježdění na lodi přestalo bavit, vždy ji můžete vyměnit za kolo a povozit se na pohodlných cestách, které lemují jednotlivé kanály.


Soutěžní otázka 1: Z jaké části Bible pochází text o prachu?
Soutěžní otázka 2: Podle jaké řehole byl cisterciácký řád založen a jaké je jejich heslo?
Pr/Qr:125/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 202]
Určitě ne
[hlasů: 15]
Nevím
[hlasů: 34]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 39]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 92]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 240]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 166]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 140]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 85]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 63]
Jsem dívka.
[hlasů: 180]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 62]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese