TOPlist
červnové čísloJsi 792005. návštěvník.
Tento den 77.

Další číslo
2. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
12 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Slavomír.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:3/2011
Rubrika:Co dokáže počítač
Autor:Zbyněk Pavienský
Název:Celá knihovna ve školní brašně.
Článek:Jste vášnivý čtenáři? Hned jak přijdete domů, hodíte tašku do kouta a vrhnete se na svoji oblíbenou knihu? Sám patřím mezi takovéto čtenáře, jako kluk jsem si četl s baterkou pod peřinou a během vyučování pod lavicí. I dnes, když mě kniha chytne, čtu ji do čtyř do rána a druhý den vypadám jako zombie. Knihovnu mám přeplněnou, knížky mi stojí ve sloupečkách či se přímo válejí na zemi. Rozhodl jsem se s tím něco udělat. Tedy ne s tím čtením, ale s množstvím knih, a zakoupil jsem si digitální čtečku Kindle.

Displej si snadno spletete s papírem

Je to nádherný kousek moderní techniky, jehož principem je elektronický papír. O něm jsme už psali, ale připomenu, že jeho hlavní výhodou je velice nízká spotřeba elektrické energie. E-papír je tvořen miliony miniaturních kapslí, v nichž je obsažen bílý a černý pigment. Ten se podle potřeby v kapslích přesypává a jediná energie je potřebná pouze na toto přesypání. Tedy při „otočení“ stránky. Po jejím načtení a přesypání pigmentu už žádná energie potřebná není. Na jedno nabití zvládnete přečíst asi dvacet knih. Samozřejmě, že čtečka nesvítí jako LCD displej a na čtení potřebujete normální zdroj světla stejně jako při čtení obyčejné knihy.

A čtení je to velice pohodlné. Už při vytažení z krabice jsem zažil první šok, když jsem reklamní text považoval jen za papír, který je na čtečce nalepen a který musím sundat. Po několika trapných okamžicích mi došlo, že ten papír, který se snažím sundat je právě onen elektronický displej. Je to tak, displej vypadá jako papír z laserové tiskárny pokrytý ochranou vrstvou. Písmenka jsou krásně čistá, žádné hranatiny, text se čte velice příjemně.

Mezinadpis: E-knih je spousta, ale hlavně anglicky

Přístroj je to prostě dokonalý, horší je to s obsahem. Kindle si vytvořil pro své potřeby americký internetový obchod Amazon.com. Pokud si zde koupíte elektronickou knihu, během několika okamžiků ji máte na své čtečce. Ale z ohromné nabídky Amazonu, která čítá asi milion knih je pouze jedna jediná česky - a to Čapkovo R.U.R. Pokud jste kovaní v angličtině a po nocích si čtete Shakespeara v originále, tak vám to asi vadit nebude, ale my češtináři si to moc neužijeme.

I v Čechách je ale už pár obchodů, kde si koupíte elektronickou knihu, například eReading.cz, nebo PalmKnihy.cz většina prodávaných knih je však chráněna ochranou proti kopírování Adobe DRM. Bohužel Amazon, výrobce čtečky Kindle, DRM od Adobe na svém zařízení prostě nepodporuje. Ale přesto máme co číst. Jedná se o knihy, které jsou volně k dispozici, nebo knihy autorů, kteří se rozhodli podpořit elektronické čtení a své knihy dávají zadarmo. Mnoho z těchto knih najdete na webu PalmKnihy.cz nebo na rozcestníku www.ecetba.cz/zdarma.php.

Díky Kindlu jsem si od Vánoc přečetl spoustu krásných knih, do kterých bych se normálně nikdy nepustil. (Například mě naprosto uchvátil Bílý tesák od Jacka Londona.) A proto všem, kteří znají kouzlo čtení, doporučuji nákup jakékoliv čtečky.
Kindle 3

Rozměr: 190 mm × 123mm × 8,5 mm
Hmotnost: 241 g
Displej: 6' (15,24 cm)
Konektory: USB, Wifi, 3,5 mm stereo jack
Podporované formáty: mobi, prc, mp3
Pr/Qr:643/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 0]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 0]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 0]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 0]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 247]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 46]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 57]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 106]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 275]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 193]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 162]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 107]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 204]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 70]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)
8.1.2020, 11:18
Přejeme vám všem mnoho Božího požehnání v Novém roce a těšíme se na setkání se všemi čtenáři v dalších číslech Tarsicia.

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení