TOPlist
březnové čísloJsi 808459. návštěvník.
Tento den 189.

Další číslo
5. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
21 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Julius.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:9/2011
Rubrika:Co dokáže počítač
Autor:Zbyněk Pavienský
Název:Kdo hledá, ten najde!
Článek:Všichni ho známe, téměř všichni ho používáme. Je tak všudypřítomný, že už ho téměř ani nevnímáme. A to i přesto, že se stále rozpíná a zasahuje čím dál více do našich životů. Bez něho by byl náš život těžší a chudší. Nemluvím o ničem jiném než o vlajkové lodi internetu – o firmě Google.

Začalo to v ložnici
Dnes světově známý vyhledávač vznikl vlastně omylem. Dva studenti Stanfordské univerzity Sergej Brin a Larry Page chtěli v rámci své doktorské práce najít lepší způsob orientace ve stále rostoucím internetovém světě. Stávající webové vyhledávače, především tehdy dominující vyhledávač AltaVista, hodnotily stránky podle počtu a umístění klíčových slov. Dva mladí vědci ale chtěli hodnotit stránky podle počtu odkazů, které na ni směřují. Vytvořili tedy program s názvem BackRub, který dosahoval překvapivě dobrých výsledků při vyhledávání. Uvědomili se, že se jim podařilo vytvořit velmi výkonný vyhledávací algoritmus a svůj objev chtěli náležitě zpeněžit.
Ale ani jednomu z nich se nechtělo do podnikání. Začali tedy obcházet velké firmy a chtěli jim svůj vyhledávač prodat. Nikde ale nepochodili, a tak jim nezbylo nic jiného než si založit vlastní firmu. Za vypůjčené peníze nakoupili pár serverů, které umístili do Larryho ložnice a odtud vyrazili dobýt a ovládnout svět internetu. A podařilo se jim to jako nikomu jinému. Už v roce 2003 byly z obou vizionářů miliardáři a dnes je značka Google považováno za nejcennější logo na světě.

Činnost firmy se ale neomezuje pouze na vyhledávání, ale nabízí spoustu dalších služeb, které významě ovlivňují tvář internetu. Pár z nich si představíme:

Google Chrome – velmi oblíbený webový prohlížeč založený na svobodném softwaru.

Gmail – bezplatná e-mailová služba s nepřekonatelnou velikostí stránky.

Google Mapy – internetová mapová aplikace se satelitními a leteckými snímky. Její součástí je i StreetView. Jedná se o živé fotografie nafocené projíždějícím automobilem s kamerou.

Google Earth – virtuální globus přístupný prostřednictvím webového prohlížeče.

Google Android – operační systém určený pro chytré telefony.

Mezinadpis: Firma jako žádná jiná
Pracovní prostředí Google je velmi zajímavé. Oba majitelé podporují u svých zaměstnanců tvořivost a tomu přizpůsobují i pracovní prostředí. (foto Google 1-3)

Sloupeček:
Google – co je to vlastně za slovo?
Při uvedení své firmy na trh přemýšleli začínající podnikatelé Sergej a Larry, jaké jméno dají své firmě. Jednoho z nich napadl matematický termín googol což je číslo se sto nulami. Charakterizovalo by to smysl jejich vyhledávače: utřítid ohromné množství informací. Ale při registraci webové adresy se omylem upsali a přihlásili si adresu google.com. Zkrácený tvar se jim ale zalíbil a dnes toto slovo znají snad všichni gramotní lidé na světě. Sloveso googlovat, které popisuje činnost hledání na internetu bylo už dokonce zapsáno do oxfordského slovníku.

Doodle tůdle (foto Doodle-)
I přes ohromnou cenu loga Google si z něho jeho tvůrci sami dělají legraci. Vtipně tak reagují na různé události a obzvláštňují tak jednoduchou domovskou stránku. Doodle mají jak globální rozsah, kdy se zobrazují po celém světě stejně, nebo si jednotlivé země mohou vytvářet své vlastní doodle.
Pr/Qr:870/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 0]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 0]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 8]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 10]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 254]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 49]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 57]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 106]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 278]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 195]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 163]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 109]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 206]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 70]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)
8.1.2020, 11:18
Přejeme vám všem mnoho Božího požehnání v Novém roce a těšíme se na setkání se všemi čtenáři v dalších číslech Tarsicia.

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení