TOPlist
říjnové čísloJsi 707488. návštěvník.
Tento den 106.

Další číslo
10. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
18 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Jolana.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:4/2006
Rubrika:Duchovní slovo otce biskupa
Autor:Biskup Josef Hrdlička
Název:rekordy v oblasti ducha?
Článek:Milí chlapci ministranti,
v době, kdy s předstihem píšu tento článek pro Tarsicia (a tedy pro vás), zrovna probíhá v Turíně olympiáda. Je to pro mnoho lidí napínavá a vzrušující podívaná. Hokejová dramata, ve kterých někdy až do konce není jasné, zda vyhrajeme či prohrajeme, bitvy na běžkách i na sjezdovkách, sprinty rychlobruslařů i ladné čtverné skoky při krasobruslení.

A ještě mnoho jiných obdivuhodných výkonů.
Kdysi nás při besedě s mladými zaujalo, že sport ukazuje, jak je možné stále posunovat rekordy neboli hranice lidských možností v oblasti tělesné kultury. Ale my víme, že člověk je nejen tělo, ale i duše. Ba dokonce právě duše je to, čím se liší od zvířat. Živočichové, jak víme, dokážou ještě rychleji než člověk běhat, plavat, skákat, jsou často vybaveni daleko větší tělesnou energií než člověk. Ale člověk jediný umí rozumem poznávat, svobodně se rozhodovat, jediný umí poznat svého Tvůrce a hovořit s ním nebo mu naslouchat. Ba co víc, umí milovat, obětovat se, rozdávat radost. – A tu už nejsme daleko od otázky: Existují také nějaké světové rekordy v oblasti ducha? – Je možné posunovat hranice lidských možností a dosahovat skvělých výkonů v oblasti víry, lásky k Bohu a bližním, v sebeovládání, v sebedarování? – Cítíme, že právě tyto „výkony“ by mohly změnit svět. Ale zároveň je nám jasné, že v nich nemůžeme uspořádat žádnou olympiádu, protože všechno toto dobro je cosi skrytého, co pokorně dáváme Bohu, o čem nemluvíme, s čím se nechlubíme, v čem nechceme „porazit“ své soupeře.
Ale co říkáte právě vy, ministranti, kteří stojíte tak často v těsné blízkosti Pána Ježíše? Nestojí za to zeptat se sám sebe, zda se snažím posunout aspoň ty hranice svých vlastních osobních možností? O jaké výkony jde? Soustředěnější modlitba, ochotnější služba, radostná, nevynucená poslušnost rodičů, pohotová pomoc slabším, lepší známky ve škole, snaha zpevňovat společenství (i mezi ministranty), posilovat přátelství atd. Určitě byste našli ještě celou řadu dalších „disciplín“, kde je možné zvedat výkony. Ježíš přece říká: “Buďte dokonalí, jako je dokonalý váš nebeský Otec!“
A když mluvíme o olympiádě v Turíně, vzpomeňme ještě na jednoho „rekordmana“, který právě v tomto městě vydal podivuhodné svědectví o Kristově lásce. Byl to svatý kněz Jan Bosko. Ten svou víru v Krista promítal do svého života, takže město Turín a později celý svět se jeho působením začal výrazně měnit k lepšímu. Zaměřil se na kluky z chudších vrstev, asi tak vašeho věku, kterým hrozila bída a tím i zkažení a mravní úpadek. Žil pro ně naplno, miloval je víc než jejich vlastní rodiče, a vytvořil Boží dílo, které nás udivuje dodnes. Pokračují v něm salesiáni, ale vlastně každý, kdo se ho v tom snaží napodobovat.
Právě světci ukazují v dějinách církve, kam až je možno posunout hranice lidských možností v lásce k Bohu a bližním, a jsou pro nás výzvou, abychom se nespokojili s nějakým podprůměrem. Vždyť následujeme Ježíše a on nás zve, potřebuje nás a spoléhá na nás. Co lepšího si můžeme přát? – Mnoho pozdravů z Olomouce vám zasílá


+ Josef Hrdlička
Pr/Qr:294/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 224]
Určitě ne
[hlasů: 19]
Nevím
[hlasů: 35]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 44]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 256]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 176]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 148]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 90]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 68]
Jsem dívka.
[hlasů: 184]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 66]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese