TOPlist
zářijové čísloJsi 665292. návštěvník.
Tento den 91.

Další číslo
12. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
14 dnů !!!

Král kvízů
Uzávěrka
154.kola (listopad)
je 1.12.2018

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Alžběta.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:6/2012
Rubrika:Sport
Autor:Petr Lukeš
Název:Divoká voda
Článek:Ahoj….ahooooooj…ahoj… no nazdar :-)
Léto už je „co by kamenem dohodil“ (a zbytek dojel na raftu :-) a s ním i radovánky na vodě. Patříte-li k oněm „vodomilům“, třeba se vydáte poznávat krásy řek na vlastní kůži. Nejoblíbenější cíl českých vodáků je Vltava. Ta však v letních měsících připomíná spíše dálnici, a tak vodácké pozdravy „ahoj“ uslyšíte doslova ze všech stran. Aby se člověk stal vodákem, potřebuje k tomu z principu pouze dvě věci – loď a pádlo :-).

Není voda jako voda
Vodáci tělem i duší, se utíkají na tzv. divoké vody. Divoká voda nese zkratku WW (z německého Wildwasser) a římská číslice označuje její obtížnost, která se pohybuje ve škále WW I – WW VI, které už ale mohou zvládnout pouze týmy speciálně sestavené a trénující za účelem splutí daného úseku. K nastolení podmínek divoké vody je u nás potřeba využít vody z tajícího sněhu a vyrazit proto na jaře.

Raft, kánoe nebo kajak?
Na tuto otázku je nejsnazší odpověď, že podle gusta každého vodáka. Rafty jsou většinou 4–6 místné a mají díky své šířce a gumovému materiálu velkou stabilitu. Další možností jsou kánoe, které se pro účely sjíždění divokých řek dělají rovněž z gumy. Z vlastní zkušenosti (při sjíždění řeky Vydry – WW III) mohu doporučit samovylévací kánoe Baraka – lodě jsou relativně stabilní, voda z nich postupně odtéká a přitom zajišťují dostatečný adrenalin z jízdy na peřejích a vlnách ;-). Kajak je pro svou nízkou stabilitu pravděpodobně nejtěžší varianta pro sjezd divokých řek, která je vhodná pro již zkušené a ostřílené vodáky.

V trenkách a tričku by to nešlo! :-)
Teplota vody se v jarních řekách pohybuje kolem 5 °C a člověk si proto nemůže hrát na hrdinu. Dobré vodácké vybavení tvoří: helma, vesta, dlouhý neopren, vodácká bunda, neoprenové boty a rukavice (viz obrázek). Koneckonců zdraví máme taky jenom jedno a věřte mi, že nejde třeba o pouhou rýmičku (nicméně ani tu nelze podcenit :-), ale hrozí i těžké úrazy plynoucí většinou právě z podcenění situace. Konečně odpovědnost a správné zhodnocení situace patří k základním, nejen vodáckým dovednostem. Jenom letos už na českých řekách (Jizera a Kamenice) došlo ke dvěma ztrátám na životě.

Jak komicky může někdy působit pomyslný zápas člověka s přírodou. Asi každý kluk má v sobě touhu překonávat určité výzvy a překážky, nicméně nesmíme zapomenout na to, že přírodu nikdy nepokoříme, můžeme jen to, co nám příroda dovolí!
Pr/Qr:127/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 203]
Určitě ne
[hlasů: 16]
Nevím
[hlasů: 34]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 39]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 93]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 240]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 166]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 140]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 85]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 63]
Jsem dívka.
[hlasů: 181]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 62]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese