TOPlist
prosincové čísloJsi 745440. návštěvník.
Tento den 19.

Další číslo
6. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
9 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Viola.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:6/2012
Rubrika:Sport
Autor:Petr Lukeš
Název:Divoká voda
Článek:Ahoj….ahooooooj…ahoj… no nazdar :-)
Léto už je „co by kamenem dohodil“ (a zbytek dojel na raftu :-) a s ním i radovánky na vodě. Patříte-li k oněm „vodomilům“, třeba se vydáte poznávat krásy řek na vlastní kůži. Nejoblíbenější cíl českých vodáků je Vltava. Ta však v letních měsících připomíná spíše dálnici, a tak vodácké pozdravy „ahoj“ uslyšíte doslova ze všech stran. Aby se člověk stal vodákem, potřebuje k tomu z principu pouze dvě věci – loď a pádlo :-).

Není voda jako voda
Vodáci tělem i duší, se utíkají na tzv. divoké vody. Divoká voda nese zkratku WW (z německého Wildwasser) a římská číslice označuje její obtížnost, která se pohybuje ve škále WW I – WW VI, které už ale mohou zvládnout pouze týmy speciálně sestavené a trénující za účelem splutí daného úseku. K nastolení podmínek divoké vody je u nás potřeba využít vody z tajícího sněhu a vyrazit proto na jaře.

Raft, kánoe nebo kajak?
Na tuto otázku je nejsnazší odpověď, že podle gusta každého vodáka. Rafty jsou většinou 4–6 místné a mají díky své šířce a gumovému materiálu velkou stabilitu. Další možností jsou kánoe, které se pro účely sjíždění divokých řek dělají rovněž z gumy. Z vlastní zkušenosti (při sjíždění řeky Vydry – WW III) mohu doporučit samovylévací kánoe Baraka – lodě jsou relativně stabilní, voda z nich postupně odtéká a přitom zajišťují dostatečný adrenalin z jízdy na peřejích a vlnách ;-). Kajak je pro svou nízkou stabilitu pravděpodobně nejtěžší varianta pro sjezd divokých řek, která je vhodná pro již zkušené a ostřílené vodáky.

V trenkách a tričku by to nešlo! :-)
Teplota vody se v jarních řekách pohybuje kolem 5 °C a člověk si proto nemůže hrát na hrdinu. Dobré vodácké vybavení tvoří: helma, vesta, dlouhý neopren, vodácká bunda, neoprenové boty a rukavice (viz obrázek). Koneckonců zdraví máme taky jenom jedno a věřte mi, že nejde třeba o pouhou rýmičku (nicméně ani tu nelze podcenit :-), ale hrozí i těžké úrazy plynoucí většinou právě z podcenění situace. Konečně odpovědnost a správné zhodnocení situace patří k základním, nejen vodáckým dovednostem. Jenom letos už na českých řekách (Jizera a Kamenice) došlo ke dvěma ztrátám na životě.

Jak komicky může někdy působit pomyslný zápas člověka s přírodou. Asi každý kluk má v sobě touhu překonávat určité výzvy a překážky, nicméně nesmíme zapomenout na to, že přírodu nikdy nepokoříme, můžeme jen to, co nám příroda dovolí!
Pr/Qr:472/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 238]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 40]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 51]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 104]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 267]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 187]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 157]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 99]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 72]
Jsem dívka.
[hlasů: 192]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 67]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
20.12.2019, 11:16
Redakce Tarsicia přeje všem ministrantům a jejich rodinám požehnané prožití Vánoc a co nejméně nemocí způsobených nastydnutím ve studených kostelech:)
27.6.2018, 11:35
V prázdninovém čísle Tarsicia máme pro každého čtenáře dárek. Na poslední stránce si můžete vystřihnout slevový poukaz do Království železnic a dalších zajímavých atrakcí v Praze.

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení