TOPlist
říjnové čísloJsi 696145. návštěvník.
Tento den 126.

Další číslo
7. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
14 dnů !!!

Král kvízů
Uzávěrka
161.kola (červen)
je 1.7.2019

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Leoš.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:10/2012
Rubrika:Nej
Autor:Josef Lavička
Název:Nejbláznivější šampionáty
Článek:Ahoj ministranti,
prázdninová „nej“ se věnovala Vesmíru, který je tak velký, že si mnoho věcí v něm neumíme představit. Pro říjnové vydání naší rubriky jsem vybral téma, které je o poznání reálnější, avšak přesto těžko pochopitelné. Jsou jím světové šampionáty v nejbláznivějších a „nejpotrhlejších“ disciplínách.

Dlouhé vousy, krátký rozum?
Někteří starší lidé mívají delší vousy. V pohádkách mívají dlouhé šedivé vousy většinou chytří stařečkové. Nejde však jen o délku, vousy lze různě upravit. Asi byste však neřekli, že v takzvané „úpravě vousu a kníru“ se pravidelně pořádá světový šampionát. Jednou z kategorií je „císařský vous“. Zde se umisťují na prvních místech především němečtí účastníci. Například Karl-Heinz Hille si své vousy v roce 2005 načesal do tvaru Braniborské brány, symbolu Berlína.

Polštářová válka
Mnozí z vás možná polštářovou válku, tedy mlácení polštáři, hráli se svými sourozenci, když jste byli mladší. A i v této bláznivé disciplíně, tedy v „boji s polštářem“, se pořádá světový šampionát. Bojuje se každoročně a v roce 2006 oslavil šampionát už 40. ročník. Mistrovství má však jednu specialitu – účastníci soutěže mezi sebou bojují polštáři, které jsou mokré a zablácené.

Dobrou noc
Když tu máme mistrovství v boji s polštáři, nesmí chybět ani počítání oveček :-) Že někdo, když nemůže usnout, počítá ovečky, to se říká odjakživa. Mistrovství světa v počítání oveček se však poprvé uskutečnilo až v září 2002 v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Během soutěže prochází kolem soutěžících stádo ovcí. Aktéři závodu pak musí co nejpřesněji odhadnout počet ovcí ve stádě.

Láska hory přenáší
Nošení manželek – tak se jmenuje disciplína, která by se dala nazvat i „sprint s manželkami“. Mistrovství světa v tomto odvětví se koná každý rok ve finském městě Sonkajärvi. Rekordmany v této disciplíně jsou Margo Uusorg a Birgit Ulricht, pár z Estonska. V roce 2000 zvládli trasu dlouhou 235 metrů v čase 55,5 sekundy. A jako by to nebylo málo, o rok později své vítězství zopakovali. I když už bez dalšího rekordu.

Svatý Pavel a blázni
Svatý Pavel ve svých listech celkem často mluví o bláznovství a bláznech. „Tvrdí, že jsou moudří, ale upadli v bláznovství,“ říká v prvním listu Římanům o lidech, kteří poznali Boha, ale nevzdali mu čest a nebyli mu vděční (1 Řím 1, 22). A v prvním listu Korinťanům dodává: „Neboť bláznovství Boží je moudřejší než lidé a slabost Boží silnější než lidé.“ (1 Kor, 1, 25). A tak vám, kluci, přeji, ať jste blázny Božími a umíte jít proti proudu světa. Protože jen tak budete silnějšími a moudřejšími.
Pr/Qr:327/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 221]
Určitě ne
[hlasů: 18]
Nevím
[hlasů: 34]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 43]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 253]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 173]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 147]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 88]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 68]
Jsem dívka.
[hlasů: 183]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 64]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
25.10.2017, 13:09
Listopadové číslo je už v tiskárně, můžete se těšit. Dozvíte se spoustu zajímavostí z televize NOE. Pokud vás lákají zvláště drony a jiná moderní technika, budete jistě nadšení.
25.4.2017, 14:33
Možná si říkáš, jak to u nás v redakci Tarsicia vůbec funguje. Kdo vymýšlí všechny články a témata? Můžeš to být i ty, když nám odpovíš na pár otázek na adrese