TOPlist
prosincové čísloJsi 726536. návštěvník.
Tento den 119.

Další číslo
2. číslo
Tarsicia vyjde
přibližně za
11 dnů !!!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Zdeněk.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:7/2006
Rubrika:Co dokáže počítač
Autor:Tomáš Chlouba
Název:Instant Messaging
Článek:Instant Messaging je okamžitá komunikace mezi dvěma a více uživateli pomocí počítačové sítě, například internetu.
Abychom mohli služeb okamžité komunikace využívat, je třeba použít jeden z programů, které takovou komunikaci umožňují.

Většinou je možné, aby si uživatel komunikačního programu nastavil tzv. „status“, tedy stav, ve kterém se právě nachází – zda je právě u počítače a hned nám odpoví (což ale udělat nemusí), nebo zda je pryč a zprávu si přečte až se vrátí. Kromě toho je také zvykem, že máme k dispozici seznam kontaktů, které si můžeme přidávat a zase mazat, a u každého z nich vidíme jeho stav. U většiny programů funguje také historie, která umožňuje podívat se na dříve napsané zprávy, případně z nich části kopírovat nebo v nich vyhledávat.
Trocha historie
První částečná forma okamžité komunikace byla použita již v 70. letech na soukromých počítačových sítích. Později vznikl v operačním systému UNIX příkaz „talk“, který také umožňuje okamžitou komunikaci, kde navíc uživatel okamžitě vidí každý znak, který napíše jeho protějšek. U moderních komunikátorů většinou uživatel vidí až celou zprávu, kterou jiný uživatel poslal.
Prvním ze „skutečných“ komunikačních programů bylo ICQ, které vzniklo v listopadu roku 1996. Od toho okamžiku začala být okamžitá komunikace velice populární a vzniklo více programů a každý z nich využívá jiný protokol. Proto je nutné pro komunikaci s jinými uživateli mít více programů, protože mohou využívat komunikátory fungující na různých protokolech. To odpadá v případě použití programů, mezi které patří např. Miranda, Gaim nebo Trillian, které umožňují využít více různých protokolů najednou. V poslední době také vzniká spousta komunikačních programů umožňujících vytvářet videokonference a telefonovat přes internet.
ICQ
ICQ je asi nejpoužívanější protokol, který se od svého vzniku stále vyvíjí a přidává spousty nových možností. Je možné jej stáhnout ze stránky http://www.icq.com/
Skype
Skype umožňuje telefonování přes internet, v novějších verzích také videokonference. Je možné jej stáhnout ze stránky http://www.skype.com
Miranda IM
Miranda sdružuje více protokolů, umožňujíc tak využití více komunikačních programů v jednom a jejich společné spravování. Mirandu je možné najít na stránce http://www.miranda-im.org
Pr/Qr:345/0

Zbývá do:

Aktualizace

Za poslední 2 měsíce nejsou žádné
aktualizace stránek.


Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 231]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 36]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 47]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 100]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 262]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 182]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 154]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 97]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 69]
Jsem dívka.
[hlasů: 188]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 66]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
20.12.2019, 11:16
Redakce Tarsicia přeje všem ministrantům a jejich rodinám požehnané prožití Vánoc a co nejméně nemocí způsobených nastydnutím ve studených kostelech:)
27.6.2018, 11:35
V prázdninovém čísle Tarsicia máme pro každého čtenáře dárek. Na poslední stránce si můžete vystřihnout slevový poukaz do Království železnic a dalších zajímavých atrakcí v Praze.

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení