TOPlist
březnové čísloJsi 814011. návštěvník.
Tento den 139.

Další číslo
5. číslo
Tarsicia už vy‘lo!

Král kvízů
Už je po uzávěrce 162. kola (červenec - srpen)

Naše ikona

Svátek
Dnes má svátek
Stanislav.
Redakce Tarsicia
blahopřeje.

Doporučujeme
www.in.cz

www.signaly.cz


Archivní článek

Tarsicius:11/2010
Rubrika:Co dokáže počítač
Autor:Tomáš Chlouba
Název:Operační systémy pro mobilní telefony
Článek:Mobilní telefony již dávno nejsou jednoduchým zařízením, určeným jen pro telefonování, případně psaní textových zpráv. Staly se multifunkčními zařízeními, která umí plnit funkci fotoaparátu, kancelářského pomocníka, můžeme na nich hrát hry, nakupovat, vyhledávat informace nebo také přistupovat k internetu. Vzhledem k tomu, že to jsou velmi náročné funkce na software telefonu, začaly vznikat operační systémy pro mobilní zařízení. My si něco povíme o nejznámějších z nich.

Android
Operační systém od firmy Google, který je založen na Linuxovém jádru, vznikl v roce 2007, do distribuce se dostal poprvé v únoru minulého roku. Jedná se o systém s otevřeným zdrojovým kódem, u nás jsme se s ním mohli poprvé setkat na mobilním telefonu T-Mobile G1. Výhodou je zejména velká dostupnost aplikací z Android Marketu, což je jakýsi katalog volně dostupných aplikací, které může naprogramovat díky zdarma poskytovanému vývojovému prostředí prakticky každý.

Windows Mobile / Windows Phone
Firma Microsoft nabízí od roku 2003 pro chytré mobilní telefony operační systém Windows Mobile, který byl určen zejména pro zařízení s tlakovým dotykovým displejem, ovládaným pomocí stylusu. Jelikož se ovšem mnohem více rozšiřují telefony s kapacitním dotykovým displejem, který reaguje na pouhý kontakt prstů s telefonem, bylo nutné operační systém revidovat a Microsoft vytvořil úplně nový systém Windows Phone 7 tak, aby odpovídal požadavkům těchto zařízení. Nevýhodou je samozřejmě to, že se jedná o komerční produkt, výhodou ovšem velká provázanost s ostatními produkty firmy Microsoft. Nový operační systém vyšel v říjnu letošního roku.
Symbian
Symbian OS, respektive platforma Symbian, je jedním z nejstarších operačních systémů pro mobilní zařízení. Původní firmu zakoupila v roce 2008 Nokia a v únoru letošního roku uvolnila Symbian jako systém s otevřeným zdrojovým kódem. Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější operační systém pro mobilní telefony. V současné době se připravuje Symbian^4, který je založen na frameworku Qt, který umožňuje zejména vylepšení grafického rozhraní a přizpůsobení potřebám zařízení s kapacitním displejem. Velkou výhodou Symbianu je dlouhodobý vývoj, velké zastoupení v dostupných zařízeních a nyní také uvolnění zdrojových kódů.

Další operační systémy
Mezi další operační systémy, které najdeme na moderních mobilních zařízeních, se řadí zejména iPhone OS, operační systém pro telefony od firmy Apple, který se zaměřuje zejména na příjemné a dobře vypadající uživatelské prostředí. Na telefonech firmy Samsung zase najedeme systém Bada OS. Pro využití v komerční sféře na profesionálních manažerských telefonech BlackBerry existuje BlackBerry OS. V loňském roce přišla Nokia s telefonem N900, který běží na linuxové distribuci Maemo, a letos na podzim připravuje další linuxový operační systém MaeGo.

Jak je vidět, je z čeho vybírat. Mobilní telefon ale není možné vybrat jen podle operačního systému, důležitá je také vazba na samotné mobilní zařízení a jeho funkcionalitu. Hezký vzhled také nemusí hned znamenat, že telefon bude umět vše, co od něj očekáváme. Je dobré vždy prostudovat, co umí mobilní telefon v kombinaci s operačním systémem, který na něm běží.
Pr/Qr:900/0

Zbývá do:

Aktualizace

Anketa 22.01.2021
Během koronavirové krize
můžu chodit do školy a jsem za to rád.
[hlasů: 0]
musím chodit do školy a radši bych se učil z domova.
[hlasů: 0]
nemůžu chodit do školy a štve mě, že se musím učit doma.
[hlasů: 8]
menůžu chodit do školy a je to super, že se můžu učit doma.
[hlasů: 10]

Anketa 18.09.2014
Časopis plný fotopříběhů a komiksů
Zakoupili byste si časopis, který bychom vydali a byli by tam některé naše fotopříběhy a komiksy, které jsme v minulosti vydali?
Určitě ano
[hlasů: 254]
Určitě ne
[hlasů: 20]
Nevím
[hlasů: 49]
Záleželo by na ceně
[hlasů: 57]

Anketa 21.02.2012
Ahoj návštěvníku těchto stránek. Jsi:
Ministrant do 10 let
[hlasů: 107]
Ministrant do 15 let
[hlasů: 278]
Ministrant do 20 let
[hlasů: 195]
Ministrant starší 20 let
[hlasů: 163]
Bývalý ministrant.
[hlasů: 109]
Nikdy jsem neministroval.
[hlasů: 74]
Jsem dívka.
[hlasů: 207]
Jsem nevěřící člověk.
[hlasů: 70]

Kniha hostů
Jan Lukeš - redakce
nám nechal vzkaz
jako poslední ze dne 27.8.2014, 20:22
Děkujeme za-
důvěru.-
Čísla jsme-
rádi-
poslali./> /> Požehnané-
dny!
/> Za redakci-
Jan Lukeš,-
redaktor


Starší novinky
19.1.2021, 16:05
Připravujeme pro vás únorové číslo Tarsicia, bude moc hezké, těšte se.
28.8.2020, 14:26
Omlouváme se, že v posledních měsích nestíháme přidávat archivní čísla Tarsicia ve formátu PDF. Pokusíme se polepšit:)

Kalendář
Získejte Firefox!
Uložit stránku jako domovskou                   Dotazy týkající se TARSICIA pište na redakce@tarsicius.cz                   © 2005 Tarsicius - občanské sdružení